Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Perfüzyon Teknikleri

PERFÜZYON TEKNİKLERİ

Yüksekokulumuz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmekte; uygulamalar ise Üniversitemiz Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesi ve İlimizdeki sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Öğretim Dili, Türkçe'dir. Öğrenim süresi 4 yarıyıldır (2 yıl). İki yıllık eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrencilere Ön Lisans diploması verilmektedir.

Çalışma Alanları

Perfüzyon teknikeri kalp ameliyatlarında, kalp- akciğer makinesini kurup ameliyat süresince makine yardımı ile kan dolaşımının devamını sağlar; karaciğer nakli sırasında dolaşımı sağlayan makineyi, diyaliz makinesini kurar ve çalıştırır. Perfüzyon teknikerleri özel ve resmi hastanelerde çalışma olanağı bulabilirler Ayrıca üniversitelerde yurtiçi ve yurtdışı destekli yapılan bilimsel araştırmalarda perfüzyon teknikeri olarak çalışabilirler.

Eğitimin Amacı

Programın amacı; Günümüzde kalp ve damar hastalıklarından ölümler ilk sırada yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp - akciğer pompası ile gerçekleştirilmektedir. Bu programın amacı kalp ve damar cerrahisi ameliyatlarında yerini almış kalp - akciğer pompası ve kalp, akciğer destek cihazlarının uygulanmasında kalp cerrahına ameliyathane şartlarında yardımcı olacak meslek yüksekokulu düzeyinde eğitim gören ''Perfüzyon Teknikeri'' yetiştirmektir.